Prawo regresu. Czyli kiedy zakład ubezpieczeń może dochodzić zwrotu wypłaconych kwot od sprawcy wypadku.


Prawo regresu. Czyli kiedy zakład ubezpieczeń może dochodzić zwrotu wypłaconych kwot od sprawcy wypadku.

 

Prawo regresu – Zakład ubezpieczeń w przypadkach określonych w art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ma prawo regresu. Inaczej mówiąc jest to roszczenie o zwrot wypłaconych środków pieniężnych do sprawy szkody. Znaczy to tyle, że w ściśle określonych przypadkach ubezpieczyciel może sięgnąć do kieszeni sprawcy i żądać kwoty jaką wypłacił poszkodowanemu w wypadku tytułem m.in. zadośćuczynienia, odszkodowania itp.

Zgodnie z tym przepisem zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

1)   Wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii.

2)   Wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa.

3)   Nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa.

4)   Zbiegł z miejsca zdarzenia.

Pozostaje pytanie czy w powyższych przypadkach jest możliwość obrony osoba która wyrządziła szkodę. Otóż jak najbardziej jest wiele sytuacji i przypadków w których można taką osobę wybronić. O szczegółowe możliwości wyjścia z sytuacji takich zapraszam po poradę do Kancelarii.

Przypadki prawa regresu w ubezpieczeniach OC rolników reguluje art. 58 w/w ustawy, o czym napiszę w przyszłych wpisach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × pięć =